Menu Zamknij

Jakie pompy ciepła są popularne w Polsce?

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, dostosowane do różnych potrzeb i wymagań. W zależności od źródła ciepła, wyróżnia się trzy podstawowe typy pomp ciepła:

  1. Pompę ciepła powietrze-powietrze (ASHP) – to pompy ciepła, które wykorzystują powietrze jako źródło ciepła i skutecznie ogrzewają pomieszczenia nawet w niskich temperaturach. Pompę ciepła powietrze-powietrze można zainstalować zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych.
  2. Pompę ciepła powietrze-woda (AWHP) – to pompy ciepła, które wykorzystują powietrze jako źródło ciepła i wodę do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Pompę ciepła powietrze-woda można zainstalować zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
  3. Pompę ciepła ziemia-woda (GSHP) – to pompy ciepła, które wykorzystują grunt jako źródło ciepła i wodę do ogrzewania pomieszczeń lub wody użytkowej. Pompę ciepła ziemia-woda można zainstalować zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej.

W Polsce popularne są także hybrydowe systemy grzewcze, które łączą pompę ciepła z kotłem gazowym lub olejowym. Taki system pozwala na zmniejszenie kosztów energii w okresie letnim, gdyż pompa ciepła wykorzystuje powietrze jako źródło ciepła, a w okresie zimowym, gdy koszty ogrzewania są wyższe, system przełącza się na kocioł gazowy lub olejowy.

W Polsce można znaleźć szeroki wybór różnych marek i modeli pomp ciepła. Wśród najpopularniejszych marek znajdują się m.in. Mitsubishi Electric, Panasonic, Daikin, Samsung, Vaillant, Nibe, Bosch czy Viessmann.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *